چالش های هوش مصنوعی در سال 2023

1401/11/18

چالش های هوش مصنوعی در سال 2023


هوش مصنوعی در سال 2022 از قوه خلاقیت بهرمند شد و متن، فیلم و تصاویر قابل توجهی را از اول ساخت. این بدینگونه پیش‌بینی برتر تکنولوژی ما برای سال 2023 است. 

به استثنای نوشتن مقاله و خلق تصاویر، هوش مصنوعی برای هر صنعت، از عملیات های بانکی تا مسائل مربوط به سلامت موثر است، ولی این امر بی ضرر نیست، که می تواند ضرر برساند. شبیه این است که هوش مصنوعی احتمالا در سال 2023 تکامل یابد و باید از آن مراقبت کنیم.

هوش مصنوعی از طریق متون و رقابت بر سر آن

در روز های اولیه سال 2022، اوپن ای آی DALL- E 2 را تولید کرد، یک تکنولوژی آموزش قوی که عکس ها را از دستورات متنی تولید می کند.گوگل و متا آنگاه هوش مصنوعی را ساختند که می‌تواند با روش پیام‌های متنی ویدئو بسازد.همین چند هفته قبل، اوپن ای آی ChatGPT 3 را ساخت، که برای ساخت متون روان و کاملاً بررسی شده به فرمان یک توضیح متن کوتاه، ورود پیدا کرد.

حالا، مورد بعدی که توانایی دارد در سال 2023 انتشار یابد، GPT- 4 است: همانند رده پیشین خود، شایعه شده است که می‌تواند به زبان‌های دیگر ترجمه کند، خلاصه متن را تحویل دهد و به سؤالات جواب دهد، و یک ربات چت را در خود قرار دهد.همچنین گزارشی منتشر شده است که حاوی 1 تریلیون پارامتر می باشد که این معنا را دارد که جواب های دقیق تری را حتی سریعتر می سازد. 

ولی ایلان ماسک، یکی از سازندگان اول اوپن ای آی، در گذشته ChatGPT را به جهت امتناع از جواب دادن به سؤالات در مورد موضوعات اختصاصی نظیر محیط زیست به جهت نحوه برنامه ریزی آن انتقاداتی به عمل آورده است. نکته دیگری که در سال 2023 بلاجبار باید مراقب آن بود این است که سایر غول های تکنولوژی چگونه به رقابت جواب خواهند داد.بر اساس اخباری که از نیویورک تایمز منتشر شده، سازماندهی گوگل زمانی که ChatGPT 3 به زودی وارد بازار می شود، به علت نگرانی در مورد تأثیر آن بر موتور جستجوی گوگل، یک" کد قرمز" صادر کرد. 

مقابله با مشکلات بین المللی و هوش مصنوعی

ولی هوش مصنوعی همچنین توانایی انجام نقش در مبارزه با تحولات آب و هوا را دارد به این دلیل که می تواند به کمپانی ها کمک کند تا در مورد پایداری و کم کردن عرضه کربن بسیار ساده تر تصمیم بگیرند. آنا پائولا آسیس، رئیس IBM برای EMEA بیان کرد:« این تکنولوژی می‌تواند به شرکت‌ها و دولت‌ها کمک کند تا با این مشکل رویارویی داشته باشند و جهان را از نظر محیط‌زیست به محیطی بهتر برای ما بوجود بیاورند ».

او به Euronews Next خاطرنشان کرد که هوش مصنوعی تصمیمات سریعی را ممکن می‌کند، که مخصوصاً با افراد سالخورده نیاز دارد به دلیل اینکه« فشار بزرگی بر توانایی ها و توانایی هایی که می‌توانیم در بازار داشته باشیم وارد می‌کند ». اسیس عنوان کرد بر این موضوع دلالت می کند که برخورداری از هوش مصنوعی برای اتوماسیون در حال حاضر" فوری و ضروری" شده است. 

ولی هوش مصنوعی فقط سبب تحول تجارت نمی شود. همچنین توانایی آن را دارد به پزشکان به شناخت علائم کمک کند چون جمع داده ها را مشخص می کند تا باعث محاسبه علائم شوند.بعلاوه می تواند در عملیات بانکی و وام به شما یاری رساند. این فناوری است که می تواند به کمپانی ها و دولت ها کمک کند تا با این مشکل مقابله کنند و جهان را از این بابت زیست محیطی به محیطی بهتر برای ما مبادله کنند. 

Credit Mutuel در کشور فرانسه هوش مصنوعی را برای حفاظت از مشورت دهندگان مشتری خود برای ارائه جواب های بهتر و سریع‌تر به طرفداران فرا گرفته است. در همین وضعیت، NatWest در بریتانیا به طرفداران خود کمک می کند تا تصمیمات هوشمندانه تری در این مورد وام مسکن را دریافت کنند.تقاضا برای هوش مصنوعی در کمپانی ها در سال 2022 ازدیاد یافته است و به نظر می آید رشد کند.

Assis اعلام کرد: پژوهش های آی بی ام معین می کند که بین سه ماهه ابتدایی و دوم سال 2022، ازدیاد 259 درصدی تبلیغات مشاغل در قسمت هوش مصنوعی قرار داشته است. 

 

رفتار انسانی در هوش مصنوعی

همانطور که معلوم هست این تکنولوژی در سال 2023 پیشرفت کند، سوالات عمیق تری در حیطه اخلاق هوش مصنوعی نیز وجود دارد. مثلا، آمازون استفاده از الگوریتم استخدام را پایان داد، بعد از اینکه معلوم شد به برنامه‌هایی که از کلماتی نظیر« گرفته شده» یا« حاصل شده» استفاده می‌کنند، کلماتی که معلوم شد همه در رزومه‌های مردانه استفاده می‌شوند، استفاده نمی‌کند. تعصب جنسیتی در استخدام: چگونه ابزارهای استخدام هوش مصنوعی مانع اشتغال جامعه زنان می شود. در همین حال، ChatGPT جلوی شما را می گیرد که یک مطلب وبلاگ نژادپرستانه یادداشت کنید، و می گوید که" قدرت تولید متن تحقیر آمیز ندارید ".

 

کانوا

همانطور که معلوم هست این تکنولوژی در سال 2023 پیشرفت کند، سوالات عمیق تری در عقبه ی  اخلاق AI.Canva وجود دارد.این متون غرض آلود یا مضر و نژادپرستانه ممکن می شود به این دلیل که هوش مصنوعی طبق  صدها میلیارد کلمه و منبعی که از وب سایت های آنلاین و رسانه های جمعی اخذ شده است آموزش داده شده است. 

طریق دیگری که هوش مصنوعی باعث ادامه تعصبات می شود، با استفاده از سیستم‌هایی است که طبق داده‌های آموزشی پیشین، نظیر تصمیم‌های انسانی مغرضانه یا نابرابری‌های تاریخی و اجتماعی، تصمیم می‌گیرند.این همچنین می تواند به جهت شکاف در اطلاعات جاری باشد، مثلا، سیستم های تشخیص چهره که امکان دارد تمام از مردان سفید پوست نمونه برداری کرده باشند.

از این رو، تکلیف یک هوش مصنوعی عادلانه تر و بدون ضرر، نه تنها بر عهده کمپانی های هوش مصنوعی ایجاد کننده ابزارها، بلکه بر عهده کمپانی هایی است که از این تکنولوژی سود می برند. پژوهش های آی بی ام مشخص می کند که ۷۴ درصد از شرکت‌های مورد مطالعه گفته‌اند که کماکان تمام قابلیت‌های لازم برای اطمینان از اینکه داده‌های مورد استفاده برای آموزش فناوریهای هوش مصنوعی مغرضانه نیستند را ندارند.

 

 

نویسنده: وبسایت گیمرزنظرات کاربران


هنوز نظری وارد نشده است.